Шановні друзі, колеги, учні нашого сайту!

З великим задоволенням представляємо вам історію нашого закладу. Тут ви дізнаєтеся за польський період будівлі на вул. Тютюнників 2, ознайомитеся з інформацією навчального закладу післявоєнного та новітнього періодів. Дуже цікавими є світлини як додаток до цікавої історії славної школи № 28.

Стаття Володимира Прокопіва на інтернет-сторінці "Фотографії старого Львова"
"Чим особливою є історія приміщення школи №28 у Львові?"

/Files/images/фото 2.jpg

На сьогоднішній день Львівська спеціалізована загальноосвітня школа №28 з поглибленим вивченням німецької (вул. Тютюнників, 2) мови вважається однією з найпрестижніших у нашому місті. Кілька десятків відомих тепер на всю Україну випускників закінчили колись цю школу. Та ця школа має не тільки знаних колишніх учнів. Приміщення цього навчального закладу теж береже в собі досить цікаве минуле, яке, мабуть, і вплинуло на сьогоднішній авторитет школи.

/Files/images/Зйомка на весь екран 06.11.2016 151342.jpg

Ще до кінця XIX ст. територія, де зараз розташована будівля школи, називалась Яблоновськими грунтами. Саме тут в 1877 році відбулась славнозвісна Рільничо-промислова виставка, після котрої і розпочинається активна розбудова даної території. У 1894 році на замовлення барона Ромашкана та за проектом Михайла Ковальчука зводиться так званий старий корпус школи, який згодом отримав адресу Яцка, 16 (тепер Архипенка). Цікавим є той факт, що вулиця по факту з’явилась трішки пізніше за цю будівлю – лише в 1898 році. Її назва пов’язана з назвою гори, до котрої вона вела.

/Files/images/Зйомка на весь екран 06.11.2016 151631.jpg

Уже в 1901 році власники згаданого будинку змінились – тепер будівлею володів Францішек Зандлєр. Однак довго в приватних руках ця споруда не пробула. У 1923 році її викупили Сестри Уршулянки для своєї школи. Останні свою першу школу у Львові заснували у 1910 році. На жаль, нам не відомо де первинно розташовувалась ця школа, хоча збереглись її зображення.

/Files/images/Зйомка на весь екран 06.11.2016 151832.jpg

У 1924 році архітектор Міхал Кустанович дещо перебудовує будівлю для потреб школи. Зокрема, здійснюється надбудова третього поверху. Колишні житлові кімнати облаштовуються під навчальні класи. Окрім навчальних класів деякі зали перебудували під капличку та гімнастичний зал.

/Files/images/Зйомка на весь екран 06.11.2016 152315.jpg

В 1930-1932 рр. стіни шкільних залів було оздоблено малюнками польської художниці Хінги Костюшко. Поруч зі школою було облаштовано сад та тенісні корти. Сад, в котрому в теплі і сонячні дні навіть проводили заняття, до наших днів фактично не зберігся, а от корти ще досі використовуються за призначенням.

/Files/images/Зйомка на весь екран 06.11.2016 152505.jpg

16 жовтня 1931 року абатиса Сестер Уршулянок Марія Ельжбета Любінська звернулася до магістрату з проханням дозволити збудувати гуманітарну гімназію і ліцей на ділянці, прилеглій до їхньої школи. 12 липня 1932 року був затверджений проект будинку, який розробив архітектор Тадеуш Врубель. 1933 р. уршулянки отримали дозвіл на використання піддашшя старого будинку школи. Разом із тим велася будова корпусу нового навчального закладу за проектом Врубеля, яку завершили 1934 р. До південної стіни нової чотириповерхової будівлі мала бути прибудована брила спортзалу, однак вона залишилася лише у проекті. В 1930-ті роки заклад Урсулянок вважався однією із найпрестижніших гімназій Львові, яких на той час у місті було аж 19. Викладали тут в основному сестри-монашки, однак до читання лекцій запрошувались і знані викладачі інших гімназій чи навіть Університету.

/Files/images/Зйомка на весь екран 06.11.2016 152635.jpg

Хоча школою управляли черниці, в ній не було ніякого релігійного примусу. При закладі діяв також інтернат, тобто деякі учениці протягом навчального року могли проживати в приміщенні школи. Кожна учениця, що проживала в школі, мала своє окреме ліжко та шафу, котрі були відгороджені від інших білими полотняними екранами. Як і інші тогочасні школи Львова, заклад Уршулянок мав свою форму, яка ділилася на два види: повсякденна та гімнастична. Навчання в школі було платне і не з дешевих. Щомісячні збори досягали 60-70 злотих в місяць.

/Files/images/Зйомка на весь екран 06.11.2016 152817.jpg

У 1939 році, після початку Другої світової війни радянська влада Львова перетворює заклад Уршулянок на звичайну школу. В 1944 році відбувається її перебудова, в ході якої каплицю переобладнали в спортивний зал, котрий існує там і досі. Але при цьому збереглись оригінальні двері, вікна, паркет та стеля від колишньої каплиці. На стелі досі існують майстерні рельєфи з написом “Dextera Domini”, що означає «Правиця Господня». Тому досить дивно, що за стільки років незалежності нашої державі заняття з фізичної культури і досі проводяться в колишньому сакральному приміщенню. Однак, є відомості, що дирекція школи прикладає зусиль, аби зберегти унікальність даного залу.

Вул. Тютюнників, 2 – будинок школи

Опис

Львівська середня спеціалізована школа №28 із поглибленим вивченням німецької розмістилася у колишньому навчальному закладі Сестер Уршулянок для дівчат. Школа уршулянок складалася з двох будівель при вул. Яцка (тепер Архипенка), які постали у різний час і за проектами різних архітекторів. Стару будівлю в стилі історизму 1894 р. будував Михайло Ковальчук, і 1923 р. перебудовував Міхал Кустанович. Нову 1934 р. звів Тадеуш Врубель у стилі функціоналізму. Ох.№156-Л.

Історія

1894 р. – зведений двоповерховий будинок на вул. Яцка, 16 (Архипенка) для барона Ромашкана (старий корпус школи), архітектор Михайло Ковальчук.

1923 р. –двоповерховий будинок на вул. Яцка викупили Сестри Уршулянки для свого навчального закладу.
1924 р. –надбудова третього поверху навчального закладу (старого корпусу школи), архітектор Міхал Кустанович.

1932 р. –затверджений проект нової будівлі навчального закладу уршулянок, арх.Тадеуш Врубель.

1933–1934рр.– використання піддашшя старого будинку школи;будівництво головного корпусу школи (арх. Тадеуш Врубель).

Кін. 1940-х– адаптація залу каплиці під шкільний спортзал.
Дата зведення будинку школи №28 на вул. Тютюнників – 1934 р. Однак, будівельна історія школи починається з кін. XIX ст. Школа складається з двох прилеглих різночасових будинків, що постали на двох суміжних парцелях. Ця частина Львова називалася Яблуновськими ґрунтами (Jabłonowski)– від імені їх власника. Будинок при вул. Архипенка, 16 (вул. Яцка, старий корпус школи) зведений 1894 р. за проектом (1892) львівського архітектора Михайла Ковальчука(Kowalczuk) на замовлення барона Ромашкана (Romaszkan). Невдовзі власник будинку змінився – 1901 р. ним став Францішек Зандлєр (Zandler). 1923 р. цей двоповерховий будинок викупили Сестри Уршулянки для своєї школи і замовили архітектору Міхалу Кустановичу (Kustanowicz)проект надбудови третього поверху. 1924 р. проект був втілений.
16 жовтня 1931 року абатиса Сестер Уршулянок Марія Ельжбета Любінська (Lubińska) звернулася до магістрату з проханням дозволити збудувати гуманітарну гімназію і ліцей на ділянці, прилеглій до їхньої школи. 12 липня 1932 року був затверджений проект будинку, який розробив архітектор Тадеуш Врубель (Wróbel). 1933 р. уршулянки отримали дозвіл на використання піддашшя старого будинку школи.Разом із тим велася будова корпусу нового навчального закладу за проектом Врубеля, яку завершили 1934 р. До південної стіни нової чотириповерхової будівлі мала бути прибудована брила спортзалу, однак вона залишилася лише у проекті.
Після війни навчальний заклад уршулянок перепрофілювали на середню школу з поглибленим вивченням німецької мови. У радянські часи 28-а школа вирізнялася національно свідомим і патріотичним вишколом, до чого спричинився її довголітній директор Ковалишин.

Архітектура

Будівля школи збудована в характерному для 1930-х рр. стилі функціоналізму з елементами Ар Деко. Мурована з цегли, складається з двох різночасових будівель: старого чотириповерхового корпусу в стилі історизму (1894, 1924), що фасадом (із входом на осі) виходить на вул. Архипенка, і чотириповерхового корпусу з сутеренами, розташованого на вул. Тютюників, у стилі функціоналізму (1934). Пластичне вирішення старого корпусу характерне для архітектури австрійського Львова. Рустована площина фасаду, прорізана ритмом прямокутних вікон у профільованих обрамуваннях із лінійними сандриками та замковими каменями, підкреслює навчальну функцію будівлі. Новий корпус вирізняється модерним вирішенням архітектури. Його формують дві брили різної висоти, базовані на видовжених прямокутних планах: більша з класними приміщеннями коридорного розпланування та менша з актовим і спортивним залами. Первісно приміщення спортзалу призначалося для каплиці, сакральне призначення якого підкреслене на північному фасаді півкруглим виступом вівтаря. Функціональне призначення обох брил підкреслене на фасадах: частина з класними приміщенням вирізняється горизонтальним членуванням, частина з залами– вертикальним. Усі віконні простінки оздоблені відкритим муруванням із жовтої цегли. Входову частину підкреслює прямокутний еркер, що спирається на стінку та одну колону. Архітектурне вирішення будівлі відносить її до кращих зразків навчального закладу міжвоєнного періоду.

Персоналії (які згадуються у статті)

- Ковалишин – довголітній директор школи №28.
- Марія Ельжбета Любінська (Marja Elżbieta Lubińska) – абатиса Сестер Уршулянок.
- Михайло Ковальчук (Kowalczuk) – архітектор, автор проекту старого корпусу школи.
- Міхал Кустанович (Michał Kustanowicz) – архітектор, автор проекту надбудови третього поверху.
- Ромашкан (Romaszkan) – барон, власник будинку, де розмістилася школа (старий корпус).
- Тадеуш Врубель (Tadeusz Wróbel) – архітектор, автор нової будівлі школи.
- Францішек Зандлєр (Franciszek Zandler) – власник будинку, де розмістилася школа (старий корпус) з 1902 р.
- Яблуновські (Jabłonowski) – львівська родина, що володіла ґрунтами (Яблоновськими) у південній частині міст

Джерела

Державний архів Львівської області (ДАЛО) 2/2/5793.

Автор опису –Оксана Бойко
Літературний редактор – Юлія Павлишин

Стаття із сайту "Інтерактивний Львів".

Кiлькiсть переглядiв: 3711

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.