Вибір професії - важливий крок
в житті!

У житті кожної людини не так вже багато ситуацій, коли доводиться здійснювати глобальний вибір, який впливає на всю подальшу долю. Один з них молодим людям доводиться робити ще у школі. Це вибір майбутньої професії. І віднестися до цього вибору потрібно як до початку нового цікавого життєвого етапу, а не як до необхідності. Людині, що обирає свій професійний життєвий шлях, потрібно розібратися у величезній різноманітності сучасних професій, зрозуміти їх зміст і реально оцінити свої можливості, здібності, інтереси. Невірно обрана в молодості професія створює проблеми і самій людині, і суспільству в цілому. Сферу професійної діяльності можна змінити. Проте такий крок зробити складно. Зміна професії зазвичай пов'язана з хворобливими переживаннями, сумнівами, втратою часу і сил. Але якщо первинний вибір був зроблений правильно, то людина вчиться і працює із задоволенням, не помічаючи ні часу, ні втоми, і тоді професійна успішність людині гарантована.
А що робити тим, хто не визначився з вибором майбутньої професії? Як же в них зорієнтуватися? Як уникнути помилок і розчарувань?

Тому в нашому навчальному закладі у квітні та травні пройдуть зустрічі з успішними фахівцями, знавцями своєї справи, а саме:

/Files/images/aaa/П2.jpg

/Files/images/aaa/П1.jpg

Універсальних способів немає, але є рекомендації:
- Хочеш вибрати ту професію, яка краще всього підходить саме для тебе? Намагайся ознайомитися з максимальною їх кількістю. Важко зробити вибір, якщо не знаєш з чого! (Інформацію можна знайти в самих різних джерелах: ЗМІ, центр зайнятості, книги і ін.)
- Потрібно розуміти, чим відрізняється одна професія від іншої, виділити ті ключові ознаки, за яких можна розібратися в цьому різноманітті, дізнатися принципи класифікації професій. (Найбільш відома класифікація ґрунтується на предметі праці, з якою має справу людина у процесі своєї трудової біографії).
- Також використовуйте формулу успішного професійного вибору:

«ХОЧУ – МОЖУ – ТРЕБА»

«ХОЧУ»- це бажання виконувати конкретну роботу, інтерес до неї, захопленість, спрямованість на цю діяльність. Інтерес допомагає розкрити здібності, подолати перепони на шляху до мети. На формування інтересів впливає навколишнє середовище, виховання і освіта. Інтерес формується в реальній справі — поки не спробуєш, не зрозумієш, твоє це чи ні. Тому намагайтеся спробувати себе в різних видах діяльності — спорті, літературі, мистецтві, науці – в тому об'ємі і на тому рівні, на якому це можливо в шкільних секціях, музичних школах і т.п. Всі значні професійні досягнення виросли з інтересів, які за сприятливих умов розвинулися в схильності. А схильність — це перший крок до “можу”.
«МОЖУ»- це діяльність, яка Вам під силу, відповідає рівню Ваших знань, умінь, стану здоров'я, здібностей. Кожна людина від народження має особливості будови тіла, органів чуття і мозку. Ці особливості ще називають “задатками ”, тобто наперед даними від природи якостями. До них відносять силу, врівноваженість і рухливість нервових процесів, швидкість і точність реакції, природжені особливості зору і слуху. Хороша пам'ять і увага, можуть бути дані людині від природи, але їх можна і розвинути спеціальними вправами. На підставі одних і тих же природних якостей виникають різні здібності. Здібності — це індивідуально-психологічні особливості людини. Отже, «Можу» – значить, володію ресурсами, необхідними для того, щоб стати професіоналом.
«ТРЕБА»- це потреба суспільства в працівниках даного профілю. Визначається попитом на ринку праці і готовністю працедавців платити гідну заробітну плату. Ринок праці, або ринок робочої сили – це система соціально-економічних взаємин між працедавцями і тими, хто шукає роботу. Людину, що шукає роботу, можна вважати продавцем, тому що вона пропонує себе як професіонала тому, хто готовий платити за її роботу. Працедавця в цій ситуації можна розглядати як покупця, який вибирає відповідного фахівця для ведення виробничої, комерційної або іншої діяльності. Ці відносини рівноправні, хоча кожна сторона переслідує свої цілі. Якщо цілі співпадають, тобто робота влаштовує фахівця, а фахівець – працедавця, то в результаті задоволені обидві сторони.
Скористайтеся цими рекомендаціями! Проаналізуйте всі три компоненти, кожен з яких дуже важливий, ознайомтесь з світом професій і Ваш вибір буде правильний! А правильний вибір веде до того, що людина задоволена справою, якою займається, своїм місцем роботи, посадою, досягненнями, бачить перспективи для професійного зростання і можливість заробляти на гідне життя. Захопленість працею і можливість розкритися в ній ведуть до того, що праця виявляється результативною, і досягається високий рівень професіоналізму.

Шановні учениці та учні!

Ще більше інформації ви можете отримати з прикріплених файлів. Вдалого вибору вам!

Кiлькiсть переглядiв: 640

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.